Bolingbroke, Henry St John, vikomt (1678 -1751) Britský státník, historik, filosofa autor politických pamfletů. Jako toryovský ministr zahraničí královny Anny sjednal Bolingbroke Utrechtskou smlouvu, která přinesla mír mezi Anglií a Francií Ludvíka XlV. Poté, co se mu v roce 1714 nepodařilo stát se ministerským předsedou, opustil poli" tickou dráhu a usadil se ve Francii, kde zůstal deset let a kde se po krátkém období služby stuartovskému uchazeči o trůn vrátil k historickému a filosofickému studiu. Po návratu do Anglie v roce 1725 se ujal intelektuálního a politického vedení toryovské opozice proti dlouholetému úřadování Roberta Walpolea.
Téměř dvacet let Bolingbroke napadal Walpoleovu administrativu prostřednictvím svého časopisu The Craftsman a v řadě historických a politických pojednání, k nimž patří Poznámky o dějinách Anglie (Remarks upon the History of England, 1730), Pojednání o stranách (Dissertation upon Parties, 1734) a Idea vlasteneckého krále (The Idea of a Patriot King, 1739).
V opozici k Walpoleovi a jeho "dvorní" frakci vypracoval Bolingbroke jádro své "vlastenecké ideologie", typické pro osmnácté století. Tím, že mezi politická a společenská témata zahrnul korupci, učinil ji centrálním pojmem jazyka angloamerické politiky.
Korupce je mnohem víc než obyčejná úplatnost či podvod a je spojena s machiavelliánskou republikánskou představou historické změny: korupce je absence občanské ctnosti (viz REPUBLlKANISMUS). Úplatný člověk myslí na sebe a zapomíná na dobro společnosti. Takové osobní mravní selhání a degenerace základních závazků k veřejnému životu je hybnou silou rozkladu státu, které lze vzdorovat pouze periodickým oživováním prostřednictvím návratu k počátečním a čistým závazkům občanské ctnosti.
Bolingbrokeův význam spočívá v aplikaci republikánského a machiavelliánského jazyka na sociální a ekonomické napětí, vznikajícív novoklasicistní Anglii s růstem yládního úvěru a veřejné zadluženosti, i na politické otázky doby, jako byla Walpoleova kontrola parlamentu prostřednictvím patronátu či otázky armády. Na základě témat závislosti a nezávislosti, v republikánské tradici klíčových (nezávislosti jako věci podstatné pro jakékoli rozhodování ve prospěch veřejného dobra), vykreslil Bolingbroke obraz společnosti nezávislých vlastruK.ů půdy, oproti lidem dosazeným do funkcí a burzovním hráčům, a svobodného parlamentu, oproti despotickému dvoru. U republikánské tradice osmnáctého století zdůrazňoval její sociální konzervatismus a nostalgické zabarvení a byl nejen proti obchodu, ale i proti sociální rovnosti. IK
odkazy
Bolingbroke, H. St J.: Po/i/ical Wri/ings, cd. I.
Kramnick. Arlington Heights, II I.: Harlan Davison, 1970.
_: His/orical Wri/ing~', cd. I. Kramnick.
Chicago: University of Chicago Press, 1972.
_: The Idea oť a Pa/dol King, cd. S.W.
Jackman. Indianapolis: Bobbs-Merrill, 1965.
literatura
Dickinson, H.T.: Bolinxbroke. Londýn: Constable, 1970.
Kramnick, I.: Bolingbroke and hi~' Circle. Cambridge Mass.: Harvard University Press, 1968.